Ohlédnutí za sezónou 2023/24 Moravskoslezské fotbalové ligy žen

Zase radost! Pro žlutomodré holky sice skončila první druholigová sezóna 2022/23 velkým zklamáním: i když ještě tři kola před koncem měly na poslední Sigmu Olomouc náskok pěti bodů, poslední tři zápasy ovšem prohrály a s druhou ligou se musely loni touto dobou rozloučit.

Do letní přípravy na Moravskoslezskou ligu žen nastoupily děvčata ve žlutomodrém s odhodláním hned po roce se do druhé ligy vrátit. Vypadalo to, že tým se podaří udržet víceméně pohromadě: počítalo se jen s předem avizovaným odchodem Sáry Korvasové do Baníku ve spojení s nástupem na vysokou školu v Ostravě. Nakonec Baník zaujala dobrým výkonem v záchranářském duelu proti Sigmě Olomouc i Michaela Matlachová, takže se do Ostravy stěhovaly obě hráčky. Je třeba zmínit, že Sáře Korvasové přestup pomohl k nominaci do nově založené reprezentace do 23 let.

Naproti tomu tým posílila Tereza Dorotovičová, jež po roce obnovila kariéru po účinkování v Baníku. Velkou posilou se stala gólmanka Jana Batoušková z týmu dorostenek Slovácka. Do žen přešla z dorostenek Amálie Románková a Tereza Štichová, zatímco dvě další dorostenky přecházející do žen, Karolína Holíková a Michaela Novotná, skončily na hostování v týmu Březůvek. Avšak na konci prázdnin tým opustily i sestry Ševčíkovy, které se kvůli zaměstnání přestěhovaly do Olomouce.

Letní příprava neproběhla úplně podle představ, narušilo ji zrušené soustředění ve Viganticích a dva odvolané přátelské zápasy. Podařilo se odehrát pouze přípravný duel proti dorostenkám Lokomotivy Brno (3:6), dorostenkám Baníku Ostrava (0:1) a ženám SK Březůvky (5:3).

Moravskoslezskou fotbalovou ligu žen s pěti účastníky hranou čtyřkolovým způsobem tak ženy FC Zlín začínaly domácím utkáním proti Vyškovu, který představoval velkou neznámou. Avšak ukázalo se, že vyškovské ženy na soutěž stačit nebudou, na Vršavě dostaly 11 gólů, z nichž 7 zaznamenala Sára Illéšová. Stejný počet gólů žlutomodré holky nastřílely i ve druhém kole Uherskému Brodu na jeho Orelském stadiónu.

Následovala domácí výhra nad olomouckým béčkem 4:0 a první čtvrtinu soutěže zlínské ženy zakončily excelentním výkonem a výhrou 9:1 nad největším konkurentem v boji o postup, Prostějovem, na jeho hřišti v Kralicích. Zde ukázala důraz a pohotovost nová posila Tereza Dorotovičová, která vstřelila čtyři góly. První čtvrtinou tak ženy FC Zlín projely jako nůž máslem a skončily bez ztráty bodu na prvním místě se skóre 35:5.

Avšak v další čtvrtině soutěže se ukázalo, že vše nepůjde tak hladce: přišly první výpadky ze sestavy, které se naštěstí dařilo zacelit posilami z týmu dorostenek. Po hladkých výhrách ve Vyškově (9:0) a doma s Uherským Brodem (4:0) přišla první ztráta remízou 2:2 se Sigmou B v Těšeticích, jejíž trenér tento zápas vzal velmi prestižně a posílil tým hráčkami z A týmu. Avšak podzimní část žlutomodré ženy zakončily domácí výhrou nad Prostějovem 3:1, což znamenalo vedení v tabulce o čtyři body právě před Prostějovem.

Žlutomodré holky si podzimní část sezóny prodloužily ještě účastí v Českém poháru. Byly nasazeny do druhého kola, ve kterém se utkaly s Uherským Brodem na jeho hřišti. Domácí ženy, které hnalo téměř 400 diváků, podaly obětavý výkon, ale vyrovnané utkání nakonec rozhodla dvě minuty před koncem Barbora Marholtová. Postoupily tak do 3. kola, v němž jejich soupeřem bylo prvoligové Slovácko. To již bylo nad jejich síly a na Vršavě prohrály fotbalistky ševců 0:8.

Hned po novém roce ženy začaly přípravu na odvetnou část soutěže. Během zimní přestávky odešla nejlepší kanonýrka týmu Sára Illéšová, jež se rozhodla pokračovat v kariéře v B týmu Sigmy Olomouc. Dále odešly na hostování Eliška Zelinková do Tečovic a Tereza Štichová do Uherského Brodu.

Zimní příprava začala utkáním proti dorostenkám Slovácka (1:3), následovaly přátelské zápasy proti slovenským prvoligovým týmům: Myjava 1:5, Topolčany 4:1, Trenčín 2:6. Další tři zápasy potom odpadly, ale vydařilo se společné soustředění žen a dorostenek v Uherském Brodě. Do týmu naopak dobře zapadla záložnice Ludmila Vaculová, která přišla v zimě na hostování z Baníku, ale na konci jara bohužel bojovala se zraněním. Po operaci se ji snad podaří udržet i pro příští sezónu.

Vzhledem k úzkému kádru bylo jasné, že za ženy budou podle možností nastupovat i některé dorostenky, které také bojovaly o první místo ve své soutěži, II. lize dorostenek Morava. A jaro začaly žlutomodré ženy vítězně: v Havřicích porazily domácí Uherský Brod 3:2, když trenérská dvojice zkoušela nové rozestavení týmu, a bylo vidět, že kanonýrku Sáru Illéšovou budě těžké nahradit.

Následovaly zápasy, v nichž žlutomodré holky zahodily hromadu šancí: nejprve při remíze na Vršavě s Olomoucí B 1:1, potom i při výhře v Prostějově 2:1 po přestávkovém krupobití, a povinné výhře na hřišti Vyškova 3:0. Po tomto utkání již stačilo při desetibodovém náskoku v tabulce potvrdit vítězstvím a třemi body prvenství v soutěži.

Avšak žlutomodré holky začaly neuvěřitelně klopýtat: po remíze s Uherským Brodem na Vršavě 1:1 remizovaly i v Těšeticích s Olomoucí B, kde dostaly sporný vyrovnávací gól v poslední minutě, při němž domácí útočnice zranila gólmanku Janu Batouškovou tak, že nemohla v dalším důležitém utkání proti Prostějovu nastoupit, a v brance musela obětavě zaskočit Lucie Martáková. Avšak domácí ženy opět zahodily několik šancí, a naopak dostaly dva laciné góly, a Prostějov se tak na ně vítězstvím 2:1 bodově dotáhl.

Naštěstí ženy ze Zlína měly k dobru ještě domácí zápas s neškodným Vyškovem: ten si dokonale užily a rekordním vítězstvím 18:0 potvrdily zasloužený postup do druhé ligy. Radost z postupu kalilo pouze smutné loučení s oporou týmu Evou Vyvlečkovou, jež se rozhodla ukončit fotbalovou kariéru, a s trenérkou, Pavlou Červenkovou, které její pracovní zaneprázdnění nedovoluje dále pokračovat v trénování na této úrovni.

Postup do druhé ligy vybojovaly následující hráčky: Jana Batoušková, Eliška Zelinková, Lucie Hrubá, Anna Smetanová, Gabriela Kalandrová, Natalie Možíšová, Šárka Zichová, Eva Vyvlečková, Lucie Martáková, Eliška Martináková, Tereza Štichová, Barbora Marholtová, Ema Rozsypalová, Ludmila Vaculová, Drahoslava Hájková, Vendula Machů, Bára Čípová, Amálie Románková, Barbora Jurčíková, Petra Gajdošíková, Nela Folknerová, Karolína Průchová, Tereza Dorotovičová, Magdalena Žalková.

Nyní si žlutomodré holky užívají zasloužené dovolené, ale už 15. 7. začíná prvním tréninkem letní příprava na druholigovou soutěž. Tentokrát by chtěly zúročit získané zkušenosti a v soutěži se udržet. První přípravný zápas sehrají v neděli 21. 7. v 17 hodin na hřišti v Žeranovicích, kde se utkají s prvoligovými dorostenkami Slovácka.