Fotbalistky ševců urvaly v druholigové premiéře první bod

Ženy FC Zlín mají za sebou letošní premiéru ve II. lize. Jejich soupeřem byl v neděli na Vršavě ve velkém horku loňský nováček II. ligy, tým Prague Raptors FC, za nějž hrají převážně cizinky, které studují a pracují v Praze. Na Vršavu v neděli přijel tým složený z hráček osmi národností, v základní sestavě nastoupilo pět Češek a mezi nimi Zuzana Navrátilová, nedávná spoluhráčka žlutomodrých holek, jež studuje v Praze. Zápas skončil nakonec remízou, kterou braly obě strany, když hostující ženy byly lepší v prvním poločase, ale domácí tým se ve druhém poločase dokázal zvednout a vyrovnat.

Domácí ženy mohly jít do vedení už ve 3. minutě, když Lucie Hrubá vysunula Helenu Zdráhalovou, ta běžela sama na branku Raptors, ale její střelu z úhlu stačila hostující gólmanka tečovat těsně vedle tyče. To bylo na dlouhou dobu ze strany domácích žen všechno: pražské fotbalistky, které měly výraznou výškovou převahu, začaly hrát důrazně, vyhrávaly osobní souboje a přesnějšími kombinacemi získaly územní převahu. V 17. minutě ještě Jana Batoušková stačila nepovedený centr Raptorek směřující do horního rohu její branky na poslední chvíli vytáhnout na břevno, ale ve 21. minutě už nestačila zachránit po skrumáži před brankou, kdy si domácí obránkyně dávaly přednost, a Yana Shtefura dorazila míč do sítě.

Domácí hráčky tento gól dokonale zmrazil: kombinace vázla a zlínské ženy byly u všeho později než důrazné fotbalistky Raptors. Avšak do konce poločasu již žádný gól nepadl. Nejblíže k němu měla na druhé straně těsně před přestávkou Bára Čípová, ke které se dostal tečovaný centr Barbory Marholtové, avšak její střela z voleje před prázdnou brankou skončila vysoko nad.

Domácí ženy tak čekal o přestávce důrazný proslov trenéra Rojka. Žlutomodré holky si jej vzaly k srdci, začaly konečně běhat, přidaly na důrazu a hned se začalo častěji hrát na polovině hostujících žen. Svou rychlostí obraně Raptors začala dělat problémy zejména Barbora Marholtová. První svou šanci si ještě pokazila sama, když si předkopla míč příliš daleko, a hostující gólmanka u něho byla o okamžik dříve.

V 73. minutě si opět naběhla za obranu, snažila se brankářku obejít, ta jí ale na poslední chvíli stačila míč vypíchnout, a po vzájemné srážce s gólmankou, jež zůstala ležet na zemi, rozhodčí hru přerušila. Domácí kanonýrce tak vyšel až třetí pokus, kdy dlouhý výkop Jany Batouškové stoperka Raptors hlavou jen tečovala za sebe, a nejrychleji u míče byla Barbora Marholtová. Tentokrát gólmanku úspěšně prostřelila po zemi.

Mezitím měla velkou šanci také Helena Zdráhalová, která se rovněž dostala za obranu, avšak její střelu gólmanka zneškodnila. Ale i hostující hráčky měly dvě velké šance: oba jejich sólové nájezdy bravurně zastavila opět spolehlivá Jana Batoušková. První druholigové letošní utkání žlutomodrých holek tak skončilo asi zaslouženou remízou.

Trenér Radoslav Rojko byl při hodnocení spokojen až s druhým poločasem: „Zápas dvou rozdílných poločasů. V prvních 30 minutách byla cítit nervozita, která postupně opadla, a od druhého poločasu jsme získali kontrolu nad hrou. Až na ojedinělou situaci bylo jenom otázkou času, kdy se nám podaří vyrovnat. Skórovali jsme až docela pozdě a ukončili zápas zaslouženou remízou. Pokud se týká vývoje zápasu, chyběla nám koordinace týmu a problémem byla velká nepřesnost na míči. Střídání a změna postů hráček zápas výrazně oživila. Jsem spokojen s tím, že holky po špatné první půli nesložily zbraně a porvaly se o body až do konce.“

Další utkání II. ligy sehrají žlutomodré holky v sobotu 24. 8. v Dubí u Teplic proti ženám FK Teplice. Začátek je v 14.30 hodin.

VÝSLEDEK – 1. KOLO II. ligy žen: FC Zlín – Prague Raptors FC 1:1 (0:1). Branky: 77. Barbora Marholtová – 21. Yana Shtefura. Sestava Zlína: Batoušková – Bartlová, Chodurová, Smetanová, Hrubá (46. Možíšová) – Machů, Dorotovičová (63. Janíková), Marholtová, Hájková (39. Žalková), Čípová (63. Martináková) – Zdráhalová (87. Rozsypalová).