Fotbalistky ševců jsou v plné přípravě na start druholigové sezony

Po úspěšné sezóně završené postupem do II. ligy zahájily přípravu na novou sezónu ženy FC Zlín. Na první trénink v pondělí 15. 7. 2024 dorazilo 20 hráček včetně nových posil Adély Chodurové a Heleny Zdráhalové ze Slovácka a Kateřiny Andrlíkové z Uherského Brodu. Navíc z dorostenek do žen definitivně přešly Anna Smetanová a Gabriela Kalandrová, které už ale za ženy odehrály většinu zápasů v Moravskoslezské fotbalové lize. Další posilou, jež se do přípravy zapojila později, je záložnice Adéla Králíková z Tečovic, která má za sebou působení ve Slovácku. A kariéru se po dvou operacích kolena a dvou letech bez fotbalu pokusí obnovit Denisa Janíková.

Největší změnou v týmu žen je nástup nového trenéra Radoslava Rojka, v minulé sezóně asistenta Jaroslava Matějíčka u týmu U19, jenž nahradil Pavlu Červenkovou. Ta během tří let dokázala žlutomodré holky přivést dvakrát do druhé ligy, ale její povolání jí nedovoluje u týmu dále pokračovat v soutěži, která bude časově mnohem náročnější. Kontinuitu trenérského týmu žen tak zajišťuje pokračování Radka Maršálka ve funkci asistenta, novou asistentkou se navíc stala Edita Novosadová, která s týmem dorostenek, z něhož hned šest hráček se podílelo na postupu žen do druhé ligy, dokázala vyhrát moravskou skupinu II. ligy.

Nyní ženy mají za sebou tři týdny intenzivních tréninků čtyřikrát týdně proložených třemi přátelskými zápasy. První týden fotbalistky trápilo velké horko, ale přesto se tréninků účastnilo vždy alespoň 18 hráček. Další dva týdny už byla účast poznamenána dovolenými, avšak i tak tréninky probíhaly ve vysokém tempu. Součástí tréninků se staly rozbory zápasů u videa, nový trenér Rojko se snaží hodně komunikovat jak s jednotlivými hráčkami, tak s celým svým týmem.

Ženy FC Zlín mají za sebou už tři přípravné zápasy. První z nich sehrály v neděli 21. 7. 2024 na hřišti v Žeranovicích proti týmu dorostenek Slovácka, se kterým se v přípravě utkávají pravidelně, a zatím jej nikdy nedokázaly porazit. Prohrály i tentokrát 0:2, ale po slibném výkonu, kdy rozhodla větší sehranost slováckých juniorek, které přesněji kombinovaly a dokázaly dvě ze svých šancí využít.

Ženy FC Zlín nastoupily v této sestavě: Batoušková – Hrubá, Možíšová, Kalandrová, Martáková – Zdráhalová, Chodurová, Hájková, Marholtová, Zichová – Dorotovičová. Střídaly: Machů, Martináková, Čípová, Žalková, Smetanová, Průchová.

Druhý zápas sehrály 27. 7. opět v Žeranovicích, tentokrát proti prvoligovým dorostenkám Lokomotivy Horní Heršpice, které trénuje ve Zlíně dobře známý bývalý hráč někdejší TJ Gottwaldov a Zbrojovky Brno Ludevít Grmela. V hodně obměněné sestavě opět podlehly, tentokrát 1:3 po vyrovnaném utkání, v němž se sice ujaly vedení gólem Terezy Dorotovičové, ale brněnské juniorky potom dokázaly potrestat téměř všechny zbytečné ztráty ve středu pole.

Sestava žen FC Zlín: Batoušková – Andrlíková, Smetanová, Kalandrová, Bartlová – Průchová, Chodurová, Martináková, Zdráhalová – Dorotovičová, Žalková, střídaly: Možíšová, Románková, Hájková, Janíková, Čípová, D. Ševčíková.

Ve třetím přípravném utkání se žlutomodré ženy utkaly v Myjavě s dlouhodobě nejlepším slovenským juniorským týmem, Spartakem Myjava. Po velmi dobrém výkonu porazily sebevědomý domácí tým 2:1. Žlutomodré holky šly do vedení už ve 2. minutě po přesné střele Terezy Dorotovičové ze šestnáctky. Stejná hráčka mohla zvýšit v 17. minutě, kdy sama před gólmankou přihrála ještě lépe postavené Adéle Králíkové, ale ta poslala míč vedle branky. Přesto šly zlínské fotbalistky do dvoubrankového vedení ve 29. minutě po úniku Heleny Zdráhalové, kterou domácí obránkyně zastavila pouze faulem, a nařízenou penaltu s přehledem proměnila Adéla Chodurová. Ta vstřelila vůbec svůj první gól ve žlutomodrém dresu.

Aktivně hrající Tereza Dorotovičová byla blízko svému druhému gólu ve 39. minutě, kdy vybojovala míč na domácí stoperce, šla sama na branku, ale její střelu k tyči domácí gólmanka vyrazila. Těsně před koncem poločasu domácí útočnice prokličkovala přes tři hráčky hostů, až na poslední chvíli ji na hranici šestnáctky zastavila Gabriela Kalandrová faulem. Ten potrestala domácí kanonýrka střelou pod břevno, kterou Jana Batoušková stačila pouze tečovat do břevna, od kterého míč skončil v brance.

Po přestávce domácí obraně dělala největší problémy rychlonohá Vendula Machů. V 64. minutě utekla domácí obránkyni, míč z jejího centru ale Barbora Marholtová poslala nad branku. Nejlepší akci hostující ženy předvedly v 76. minutě: po zisku míče ve středu hřiště Adéla Chodurová poslala pas na křídlo za obranu Vendule Machů, ta opět utekla své strážkyni, avšak svou střelu poslala pouze do gólmanky. Míč se pak ještě dostal k Amálii Románkové, ovšem její střelu směřující do prázdné branky zastavila na brankové čáře domácí obránkyně.

Zlínské ženy přesto zápas dovedly do vítězného konce, když domácí tým do žádné šance nepustily i díky spolehlivé Janě Batouškové, která opět perfektně četla hru a pomáhala spoluhráčkám před sebou.

Sestava žlutomodrých žen na stadiónu Turá Lúka na předměstí Myjavy byla následující: Batoušková – Kalandrová, Martáková, Možíšová, Smetanová – Machů, Marholtová, Chodurová, Kralíková, Čípová – Dorotovičová. Střídaly: Martináková, Románková, Zdráhalová.

Další domluvený zápas se slovenským týmem GFC Topolčany, který se měl hrát v sobotu 3. 8. v Žeranovicích, bohužel kvůli odřeknutí ze strany soupeře odpadl, ze Slovenska do Žeranovic dojely na domluvený dvojzápas pouze dorostenky GFC. Ve středu 7. 8. ženy FC Zlín sehrají další přípravný zápas v Rosicích u Brna proti Lokomotivě Horní Heršpice.