Zlínské fotbalistky v Trenčíně experimentovaly a na domácího prvoligistu nestačily

Ženy FC Zlín vyrazily do třetice k přípravnému utkání na Slovensko, tentokrát do nedalekého Trenčína. Na pěkném hlavním stadiónu pod Trenčínským hradem se před ligovým zápasem slovenské Niké ligy mezi Trenčínem a Košicemi střetly s domácími prvoligovými ženami, které jsou po podzimu ve své soutěži na 6. místě, tedy o jeden stupínek výše než Topolčany, s nimiž si dívky ve žlutomodrém minulý týden poradily.

Avšak žlutomodré holky bez své obvykle trenérské dvojice, za kterou kvůli pracovnímu zaneprázdnění zaskočil nedávný asistent u B i A-mužstva mužů Jozef Šišjak, nenavázaly na svůj výkon z minulého týdne a prohrály rozdílem 4 gólů.

Oba týmy se od začátku snažily kombinovat a držet míč, lépe se to dařilo domácím hráčkám, které tak získaly územní převahu. Po čtvrthodině domácí útočnice zachytila na pravé nepřesnou přihrávku z obrany, postupovala z úhlu sama na Janu Batouškovou a prostřelila ji přesnou střelou k bližší tyči. Za hostující ženy mohla vyrovnat ve 32. minutě Barbora Marholtová, jež také utekla domácí obraně, ale její střelu z úhlu gólmanka Trenčína kryla.

Hned o minutu později se opakovala situace při prvním gólu. Opět po zachycené nepřesné přihrávce z obrany a střele téměř ze stejného úhlu mohly trenčínské ženy slavit podruhé. Další gól přidaly o tři minuty později. Tentokrát trenčínská útočnice na druhé straně důrazem vybojovala míč, přihrála ho před branku své spoluhráčce, která jej o břevno poslala do branky. Žlutomodré holky se dočkaly snížení ve 41. minutě: Tereza Bartlová obešla na pravé straně svou strážkyni, přihrála na šestnáctku Tereze Dorotovičové, která se uvolnila a poslala míč přesně do šibenice.

Ale žlutomodrým holkám se přes domluvu v kabině o přestávce nepovedl ani vstup do druhého poločasu. Již po třech minutách utekla útočnice Trenčína po pravé straně, její střelu z úhlu Lucie Martáková zblokovala, ale nedokázala zabránit opakované přihrávce do malého vápna, kde již dobíhající hráčka Trenčína pohodlně zvýšila na 4:1.

Hostující hráčky se ani po tomto gólu nevzdaly a snažily se zkorigování nepříznivého stavu. Po hodině hry domácí gólmanka na hranici šestnáctky faulovala Ludmilu Vaculovou a rozhodčí odpískal penaltu. Barboře Marholtové sice první střelu domácí gólmanka vyrazila, ale odražený míč dokázala sama exekutorka poslat k tyči a snížit opět na rozdíl dvou gólů. Při snaze o další snížení potom hostující hráčky otevíraly obranu a domácí fotbalistky toho dokázaly využít ke zvýšení až na čtyřgólový rozdíl.

Zastupující trenér Jozef Šišjak svou novou zkušenost s ženským fotbalem zhodnotil následovně:

„Zápas žien v Trenčíne bol pre team určite výborná príprava. Hralo sa na novom hlavnom štadióne s umelou trávou a treba športovo uznať, že tento mladý a kvalitný celok z 1.slovenskej ligy bol väčšinu zápasu lepší.

Z dôvodu zmeny termínu, pracovných povinností a viróz na zápas nemohla cestovať nielen hlavná trénerka Pavla Červenková s asistentom Radkem Maršálkem, ale ani niekoľko hráčok. S jednou brankárkou a 13 hráčkami sme však napriek tomu chceli uspieť a plán dať každej hráčke aspoň 60 minút sa podaril.

S hráčkami sme mali jeden spoločný tréning a po konzultácii s hlavnou trénerkou sme sa rozhodli vyskúšať úplne nové rozostavenie. Myslím si, že v teame sú šikovné technické hráčky so slušnými možnosťami pre kombinačnú hru a tento systém ich silné stránky môže len zvýrazniť. Pravdepodobne vplyvom nervozity z nového a predtým nevyskúšaného systému sme sa však do kombinačnej hry dostávali málo. V rozohrávke sme hlavne v prvom polčase buď robili chyby, alebo nevolili optimálne riešenie a v podstate sme súperovi ponúkli gólové príležitosti. V druhom polčase sa naše držanie lopty aj kombinácia zlepšila, súper mal však väčší dôraz vo vápne a zaslúžene zvíťazil.

Áno, výsledok 6:2 je pre nás nelichotivý, ale musím zdôrazniť niekoľko vecí. V rozhodovaní sa a exekúcií riešení som dal dnes dievčatám veľkú voľnosť, pretože chceme v hráčoch prebudiť zdravé sebavedomie a túžbu pomôcť svojmu teamu vlastným originálnym spôsobom. Nemôžem preto (a ani nechcem) kritizovať za to, že sa snažili ísť do rizika. Naopak, musím dievčatá pochváliť za prístup k zápasu, dodržiavanie taktických pokynov, odvahu vystúpiť z komfortnej zóny zaužívaného systému a snahou prezentovať sa spôsobom hry, ktorý sme chceli počas celého zápasu, okrem možno posledných 5 minút.“

Do začiatku sezóny majú ešte relatívne ďaleko a ja verím, že sa im podarí v súťaži uspieť tak, ako si sami predstavujú.

VÝSLEDEK – příprava žen: AS Trenčín – FC Zlín 6: 2 (3:1). Branky Zlína: 41. Tereza Dorotovičová, 60. Barbora Marholtová. Sestava Zlína: Batoušková – Martináková, Možíšová, Kalandrová, Zichová – Machů, Hájková, Martáková, Vaculová, Marholtová – Žalková. Střídaly: Dorotovičová, Bartlová, Románková.